Liposukce patří mezi nejžádanější estetické zákroky. S její pomocí je možné odstranit nežádoucí přebytečný tuk a modelovat tak konkrétní partie těla. Neslouží jako metoda hubnutí a není určena pro pacienty s nadváhou či obezitou.

Kdo je ideální pacient pro liposukci

Odstátí tuku liposukcí je možnou vhodnou volbou pro ženy a muže s dobrou elasticitou a kvalitou kůže, s více či méně vytvořenými lokálními tukovými nadbytky v různých lokalitách těla, kterých se jim nedaří zbavit dietou, ani cvičením. Nejčastěji se používá na modelování břicha, stehen, boků, zad, paží, krku nebo brady (odstranění podbradku).

Průběh odstranění tuku liposukcí

Provedení liposukce předchází nezbytná podrobná konzultace s plastickým chirurgem. Během liposukce samotné se pak pomocí tenkých liposukčních kanyl odsává přebytečný tuk z různých oblastí těla. Nejčastěji se, pro lepší komfort pacienta, provádí v celkové anestezii, ale je možné jí provést i v místní analgosedaci. Nejčastěji používanou metodou je tumescentní liposukce, při které se do odsávané oblasti aplikuje speciální (tumescentní) roztok obsahující anestetikum a adrenalin, což pomáhá snížit krvácení a zlepšit efektivitu odsávání tuku.

Omezení a pooperační péče po liposukci

Ihned po zákroku se navléká speciální elastické prádlo předem vybrané pacientem a operatérem. Pokud liposukce proběhla v celkové anestezii, pacient stráví jednu noc na klinice a druhý den, po převazu, odchází domů. Klidový režim doporučujeme 7 až 10 dní s omezením chůze. Po liposukci je třeba dopřát tělu klid bez fyzické zátěže pro plné zhojení. Při nedodržení tohoto doporučení může dojít k výrazným otokům, zvýšené sekreci a teplotám.

Kompresní prádlo po liposukci

Speciální pooperační elastické prádlo (kalhoty, vesta, pás – dle ošetřené lokality) se nosí 24 hodin denně po dobu 1 měsíce, kdy výjimku tvoří osobní hygiena, event. praní návleku. Důsledné nošení speciálního kompresního pooperačního prádla zásadně pomáhá snížit otoky a podporuje správné přihojení a vypnutí kůže v liposukcí ošetřených partiích.

Válečkování po liposukci

Po liposukci doporučuji začít s válečkováním cca od 2. – 3. týdne po zákroku. Masáž ploch válečkováním se pak provádí denně. Pomáhá zlepšit prokrvení tkání, což urychluje hojení a zlepšuje celkový vzhled pokožky. Stimuluje také lymfatický systém k odstranění nadbytečných tekutin, které se po liposukci mohou v tkáni hromadit. V neposlední řadě může pomoci vyhladit povrch pokožky a snížit výskyt nerovností a prohlubní v liposukcí ošetřené oblasti.

Komplikace a rizika liposukce

Mezi nejčastější a běžné komplikace po liposukci patří otoky, modřiny a bolestivost. Ty však obvykle odezní během několika týdnů po zákroku. Mezi další možné komplikace patří infekce, krvácení nebo nerovnosti v ošetřené oblasti. Nicméně, většina pacientů se zotavuje bez problémů. Je však nutné pamatovat na to, že každý má individuální reakci na zákrok i jinak rychlý průběh hojení. Je vždy důležité dodržovat doporučená režimová opatření po zákroku.

Výsledek liposukce, trvanlivost efektu odsátí tuku

Maximální efekt operace se projeví po 3 měsících. Po této době lze již hodnotit míru úspěšnosti zákroku a výsledek již zůstává trvale za předpokladu, že si udržujete stejnou váhu.


FOTOGALERIE


Před
Po
Před
Po

Před
Po
Před
Po

Před
Po
Před
Po

Před
Po
Před
Po